środa, 14 października 2015

Urządzamy wnętrze w stylu japońskim- minimalizm, sztuka, estetyka

Wnętrza w stylu japońskim przywodzą na myśl prostotę, harmonię, symetrię. Sztuka urządzania wnętrz wywodzi się z żywej tradycji religijnej i kulturalnej tego kraju i zaskakuje urodą.

Podwalin japońskiej estetyki można doszukiwać się w buddyjskich świątyniach. Urządzali w pomieszczenia nazywane shoin, służące do czytania oraz do medytacji.

Okleina "Kraj kwitnącej wiśni"
Styl japoński we wnętrzarstwie to przede wszystkim ascetyczny wystrój. We wnętrzu można zaobserwować sporą ilość pustej przestrzeni, tylko gdzieniegdzie powieszone są obrazy. Jednym z celów, jakim ma ona służyć to wspomaganie odnowy ducha i ciała, dając dużo swobody do przemieszczania się i sporo miejsca do medytacji. 

Wnętrze w stylu japońskim
Styl japoński we wnętrzu charakteryzuje minimalizm, mimo aranżacja to wyjątkowa dbałość o detale. 

W dekoracji przewijają się motywy naturalne. Szacunek dla przyrody wpływa na zasady urządzania wnętrz i wyrasta z filozofii zen, które nadal są bardzo aktualne. Inspiracje naturą widać w doborze materiałów, architekturze i wzornictwie np. w formie nadruków na poduszkach i materiałach.

W japońskich domach można spotkać przesuwane ściany działowe, które otwierają wnętrza na ogród, tworząc z nim spójną całość.

Okleina na ścianę Japan Flor Design
Harmonię we wnętrzu można uzyskać poprzez ograniczenie ilości mebli i dekoracji. Zgodnie z tymi zasadami można urządzić salon, sypialnię, a nawet domowe biuro. Nie musimy być jednak ograniczeni tylko do tych pomieszczeń,  zasady ograniczania do minimum to trendy we wnętrzarstwie, który można zastosować w dowolnym miejscu w domu czy mieszkaniu.

Minimalizm powinien leżeć u podstaw całego planu wykończenia wnętrza w stylu japońskim.

Obraz na płótnie "Geisha"
Ściany są elementarną częścią wystroju, dlatego ich dekoracja powinna być przemyślana. Nie warto wieszać na nich zbyt wiele elementów, najlepiej, by kluczową dekorację stanowiło pojedyncze dzieło sztuki. Jeżeli ukierunkowujemy się w stronę bardziej tradycyjnego wystroju, możemy umieścić wachlarze, obrazy na płótnie, rolety z nadrukiem, maty naścienne. 

Można stosować też okleiny na meble z motywem przypominającym tradycyjne japońskie wzornictwo oraz wykorzystującym motywy roślinne. Idealnie wyglądają też fototapety, których grafika nawiązuje do japońskiego designu.

Bardzo ważną rolę odgrywa światło, które często jest przyćmione. Często spotykane jest oświetlenie boczne w postaci delikatnych lamp i tworzących nastrojowe oświetlenie. Japończycy często używają lampionów, świec.

Lampę w stylu japońskim możemy stworzyć za pomocą plakatu na papierze do wyświetleń backlight. Warto wybrać grafikę nawiązującą do japońskiego designu. 

Plakat "Pismo Japońskie"
W sztuce orientalnej obserwujemy odmienne spojrzenie na kolory. Zauważamy głęboką symbolikę. W akcentach pojawiają się kolory ognia, będące synonimem życia i energii - czerwień, pomarańcz, żółć. Czerń jest zawsze bardzo wyraźna, a służy podkreślaniu geometrycznych form. Bardzo często pojawia się purpura i fiolet, które mają właściwości pobudzające, sprzyjają pod względem regeneracji sił i woli walki.

Można spotkać połączenie czerni i bieli w wystroju wnętrza. Zgodnie z zasadą Ying i Yang, która
dotyczy równowagi przeciwieństw to zestawienie kolorystyczne pozwala zachować równowagę i porządek.

Najczęstsze kolory wnętrz to także biały i neutralne beże, które czerpią swoje źródło z natury. Kolory ziemi, jak zgaszona zieleń uspokajają i stanowią bardzo istotny element zachowanej w harmonii całości.

Wnętrze w stylu japońskim
Podobnie jak w przypadku kolorów, wybór odpowiednich materiałów i tekstury jest niezbędny
do osiągnięcia spokoju. Materiałami dominującymi są papier, drewno, bambus. Bambusowe łodygi mogą posłużyć jako ozdoba okien i ścian. Podłogi wykonane z twardego bambusa można dekorować pojedynczymi płytkami z kamienia. 

Naturalne włókna mogą nam służyć jako dodatki np. w postaci obrazów na płótnie. Możemy umieścić we wnętrzu japoński parawan, wykonany z delikatnej ryżowej fizeliny. Mata wykonana z naturalnych włókien to także typowa i popularna ozdoba na ścianę.  

Fototapeta "Japan Vintage Design"
We wnętrzu króluje drewno, z którego zrobione są ściany działowe i meble.  Tradycyjnie, w centralnym miejscu stawiany jest tylko stół, wokół którego rozmieszcza się poduszki albo maty do siedzenia. Charakterystyczne są niskie meble np. z wikliny, na których można umieszczać miękkie, jedwabiście gładkie poduszki.

Kluczem do wykończenia każdego wnętrza w stylu japońskim jest oczywiście japońska porcelana. 

Obraz na płótnie "Zen"

Źródło: http://myphotopicture.eu/

1 komentarz:

  1. Sypialnia inspirowana japońskimi wnętrzami jest wyjątkowo oryginalna i ponadczasowa. Taki styl moim zdaniem będzie zawsze modny. Zastanawiam się, w jakim stylu urządzić moją i przeglądam w tym celu różne propozycje architektów https://projektowanie-wnetrz-online.pl/aranzacje/sypialnia . Według mnie są warte uwagi.

    OdpowiedzUsuń