piątek, 4 września 2015

Wnętrze w stylu kolonialnym- egzotyka i elegancja

Styl kolonialny to klasyczna forma wystroju wnętrz, która jednocześnie zachwyca swą egzotyką. Styl powstał i rozwinął się w XIX wieku, głównie za sprawą brytyjskich posiadłości zakładanych w Afryce i Azji. Z tego względu łączy tradycyjną, angielską elegancję z ornamentami orientalnymi i afrykańskimi.

Wnętrze w stylu kolonialnym
Wnętrza w stylu kolonialnym stanowią zestaw kultury angielskiej w harmonii z kulturą afrykańską, indyjską południowoamerykańską i polinezyjską. Styl kolonialny jest wyraźny i charakterystyczny, a równocześnie nadający się dla zwolenników tradycyjnych rozwiązań w aranżacji wnętrz.

Aranżacje w salonie mają przywodzić na myśl XIX-wieczne domy Europejczyków w tropikalnych krajach. Ich wnętrza były eleganckie, nie mniej jednak na ich wygląd miało wpływ miejscowe rzemiosło. 

Pomieszczenia urządzone w takim stylu są eleganckie i klasyczne. Nie brakuje w nich jednak elementów naturalnych i czerpiących ze wzorców lokalnych.

Wydruki i fotografie we wnętrzu kolonialnym
Meble jakie dominowały we wnętrzach domów kolonistów epoki wiktoriańskiej są masywne, najczęściej ciemne. Szczególnie popularne są komody z licznymi szufladkami, duże fotele, biblioteczki.

Zwykle meble są wykonane z drewna egzotycznego, takiego jak indyjskie drewno tekowe, afrykański mahoń lub gatunki drewna znane zarówno w Afryce, jak i w Azji południowej: palisander i heban. Sofy i fotele są zrobione z ciemnej skóry.

Współcześnie meble często są specjalnie postarzane. Dodatkiem do takich mebli są elementy wykonane z rattanu, bambusa, które dodają pomieszczeniu lekkości. Egzotyczne drewno łączy się doskonale ze skórzaną tapicerką lub z białymi, naturalnymi tkaninami. Dywany, tkaniny dekoracyjne, obicia, które mogą powielać wzory zwierzęcych skór: pasy, cętki, plamy.

Obraz na płótnie we wnętrzu kolonialnym
Także na podłogach powinno znaleźć drewno, idealnie sprawdzą się deski.  Charakter takiego wnętrza oddadzą też otwierane okiennice i rolety okienne. Charakterystycznym dodatkiem jest drewniany parawan. Na ścianach mogą znaleźć obrazy na płótnie, warto również zainstalować w pomieszczeniu wiatrak sufitowy.

Obraz na płótnie we wnętrzu kolonialnym

We wnętrzach możemy spotkać przede wszystkim kolory ziemi: biel, beże, brązy i zielenie, kolor ecru. Te barwy doskonale pasują do ciemnych, drewnianych mebli i podkreślają naturalny charakter tego stylu. 

Styl kolonialny preferuje delikatne, naturalne kolory. Kolorowe, wzorzyste tkaniny nie powinny zdominować aranżacji. Decydując się urządzenie wnętrz w stylu kolonialnym, trzeba pamiętać, że jego podstawę stanowią harmonia i naturalność.

Obraz na płótnie we wnętrzu kolonialnym
Stylizowane, azjatyckie wzory kwiatowe to także motyw pojawiający się we wnętrzach w stylu kolonialnym. Inspiracją jest dalekowschodnie malarstwo, których motywy pięknie prezentują się na poduszkach lub zasłonach. Jeżeli zdecydujemy się na obrazy na płótnie, możemy wykorzystać motyw tropikalnych krajobrazów, wzorów plemiennych czy wzoru paisley, który pochodzi ze starożytnej Persji. 

Wzór był wyjątkowo popularny w Europie od XVIII wieku za sprawą Brytyjczyków, którzy sprowadzali dekorowane nim tkaniny z Indii. 

Dodatkiem do wnętrz urządzonych w stylu kolonialnym są rośliny. Kwiaty doniczkowe pięknie uzupełnią aranżację i dodadzą jej egzotycznego charakteru. Poza kwiatami, także rośliny niekwitnące o dużych liściach także dobrze pasują do stylu kolonialnego. Bardzo dobrze wyglądają te, przypominające palmy czy paprotki umieszczone na parapecie.

Dodatki dekoracji to przede wszystkim egzotyczne posążki, dekoracyjne naczynia, rytualne maski, amulety, niezwykłe instrumenty muzyczne figurki ludzi, zwierząt i ptaków, obrazy oraz myśliwskie trofea. Mogą to wykonane z drewna sandałowego lub imitacji kości słoniowej. Wykończenia  są zainspirowane indyjskim i afrykańskim rękodziełem. Żeby podkreślić podróżniczy charakter wnętrz, warto na ścianie powiesić naklejkę na ścianę imitującą starą mapę.

Charakteru wnętrzom dodadzą też wspomniane tkaniny, tiule, firany, woale. Materiały powinny być jasne, gładkie lub w kwiatowe motywy. Uzupełnieniem mogą być ciężkie, zdobione tkaniny inspirowane Wschodem lub dekoracje imitujące skóry dzikich zwierząt.

Szczególnie dobrze pasują do nich motywy naśladujące paski tygrysów lub zebr, czasami można spotkać się również z cętkami lamparta. Wzory zwierzęce to oczywiście doskonały pomysł na dywan lub poduszki, pięknie zaprezentują się też na abażurach.

Dobre gatunkowo drewno, ciemne skóry, w połączeniu z obrazami na płótnie i innymi pamiątkami z 
egzotycznych zakątków świata tworzą wyjątkową atmosferę, której nie brakuje szyku.

Czy chcielibyście urządzić Wasz dom a takim stylu i w ten sposób przenieść się do odległych, egzotycznych kolonii? :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz