środa, 12 sierpnia 2015

Jak urządzić wnętrze w kolorze Tiffany Blue

Błękit Tiffany`ego, oryginalnie Tiffany Blue stanowi mieszankę tonów jasno niebieskich z turkusowymi, i kojarzony jest przede wszystkim z nowojorską marką jubilerską Tiffany & Co.

Kolor wybrał do reprezentowania marki jej założyciel Charles Lewis Tiffany. Było to przy okazji doboru okładki do corocznego katalogu wyrobów jubilerskich zwanego Blue Book, publikowanego od 1845. Kolejno po tym, zaczęto wykorzystywać kolor w innych elementach i przedmiotach należących do firmy. Pojawiał się w torebkach na zakupy, reklamie, a także plakatach i materiałach promocyjnych. 

Budynek Tiffany & Co.
Kolor został zarejestrowany przez Tiffany & Co. pod nazwą Tiffany Blue. Amerykańska korporacja poligraficzna Pantone Inc. identyfikuje i przechowuje ten ton i jego pochodne na wyłączny użytek Tiffany & Co. Został on zarejestronwany w skali kolorów pod numerem 1837, co odpowiada dacie rozpoczęcia działalności przez firmę Tiffany`ego.

Będąc kolorem zarejestrowanym, nie pojawia się w powszechnych registrach i katalogach Pantone, będąc nieosiągalnym dla publiczności. 

Obecnie Tiffany & Co.wykorzystuje kolor jako przewodni motyw swojej strony firmowej oraz w
materiałach reklamowych i firmowych, w tym także na opakowaniach. Popularność zyskały przede 
wszystkim Tiffany Blue Box. Są do specyficzne niebieskie pudełka, w których dostarczana jest 
zakupiona biżuteria. Blue Box stanowią kolejny produkt zarejestrowany przez markę.

Obecnie zarówno kolor, jak i opakowania stanowią to symbole marki. 
Tiffany Blue Box
Błękit Tiffaney`go bywa wykorzystywany publicznie, mimo, że jego charakterystyki są
strzeżone. Najczęściej inspirowana jest nim moda oraz obiekty spotykane w dekoracji wnętrz. 

Tworzy piękne kompozycje będąc wykorzystywany w aranżacji domów i mieszkań. 


MINIMALIZM 

Połączenie kolorystyczne błękitu Tiffany`ego z bielą tworzy efekt wysublimowanego piękna.

Aranżacja zachowana w tych tonach kieruje się raczej w kierunki minimalizmu, niż przepychu. Wystrój powinien być spójny, szczególnie jeżeli pragniemy zachować go w stonowanej, minimalistycznej formie. 

Warto poświęcić czas na zbieranie inspiracji i opracowanie kierunku działania.

Audrey Hepburn naklejka na ścianę

RETRO

W aranżacji wnętrz barwa idealnie komponuje się z motywem aktorki znanej z filmu "Śniadanie u Tiffany'ego" (1961)- Audrey Hepburn. Jest ona utożsamiana ze świetlanymi czasami kina i stanowi symbol swojej epoki.

Obecność Tiffany Blue oraz wizerunku gwiazd kina lat 50-tych prezentowanych w formie plakatów lub naklejki na ścianę tym bardziej podkreślą i wprowadzają w klimat retro.

Wnętrze w stylu retro

LUKSUS

Odcień Tiffany Blue jest niezwykle inspirujący, zwłaszcza wykorzystywany jako barwa przewodnia. Niezwykle delikatny, subtelny, ale i stylowy. Nosi znamiona luksusu, ponieważ kojarzony jest przede wszystkim z działalnością jubilerską Charlesa Lewisa Tiffany'ego.

We wspomnianym filmie Audrey Hepburn, jako Holly także starała się za wszelką cenę poślubić milionera. Nie zapominajmy też o Marilyn Monroe, która w ówczesnych czasach śpiewała, że diamenty są najlepszym przyjacielem kobiety.

Ich wizerunki na plakatach czy fototapetach także bywają wykorzystywane dla podkreślenia ekskluzywności wnętrza.
Audrey Hepburn fototapeta

NASTRÓJ

Tiffany Blue to przede wszystkim radosny, letni kolor. Kojarzy się również z plażą, falami oceanu, słonecznym, bezchmurnym dniem. To idealna barwa do kreowania w domu pozytywnej aury i atmosfery beztroski, optymizmu.

Delikatny i subtelny, szczególnie w pastelowych tonach pozwoli się także wyciszyć, odprężyć. Jasne kolory oddają wrażenie porządku, czystości, ładu i optycznie powiększają pomieszczenia.
Wnętrze ze ścianami w kolorze Tiffany Blue

DODATKI

Jak donosił w 1906 roku dziennik The New York Sun "Tiffany w swoim sklepie ma jedną jedyną 
rzecz, której nie można kupić, choćby zaoferować za nią największą sumę pieniędzy. Ale można ją od niego dostać. To jedno z jego pudełek".

Charakterystyczne błękitne pudełka z napisem Tiffany & Co. od początku były znakiem rozpoznawczym salonów jubilerskich Charlesa Lewisa Tiffany'ego i były wydawane tylko w przypadku zakupu biżuterii.

Błękitny kartonik z białą wstążeczką ma powodować szybsze bicie serca, być kwintesencją stylu Tiffany.

Dziś w naszych wnętrzach możemy umieszczać w kolorze Tiffany Blue wszelkiego rodzaju dodatki jak poduszki z nadrukiem, świeczniki, dywany, zasłony. Możemy także dobrać stylowe meble, sofy czy stoliki.
Łóżko w kolorach Tiffany Blue

Czy podoba Wam się pomysł wykorzystania Tiffany Blue w aranżacji wnętrz? :-) Koniecznie dajcie znać w komentarzach! 

 Źródło: http://myphotopicture.eu/




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz